Arborfield
Local History Society

 Parish Registers - Baptisms 1846 - 1861

Baptisms:

1580-1639
1639-1700
1700-1740
1741-1780
1780-1812
1813-1825
1826-1845
1846-1861
1862-1879
1880-1899
1900-1922
1922-1937

Dissenters' Baptisms

Baptism Index:

A-B      C-E      F-K

L-O      P-S      T-Z

 

 

Month

Day

Year

Forenames

Surname

Rel.

Parents

Where From

Occupation

Comments

Jan

4

1846

Priscilla Sarah

BARLOW

d/o

Thomas & Priscilla BARLOW

wheelwright

Feb

1

1846

Frederick James

BARKER

s/o

James & Ester BARKER

lab

Feb

8

1846

Joseph

COX

s/o

Daniel & Sarah COX

carpenter

Feb

21

1846

James

BUCKLIN

s/o

John & Dinah BUCKLIN

bricklayer

Mar

10

1846

John

SIMONDS

s/o

John & Emma SIMONDS

Sonning

gentleman

Mar

29

1846

Martha

CORDRAY

d/o

Thomas & Louise CORDRAY

bricklayer

Apr

5

1846

Elizabeth

WILLIS

d/o

Harriet WILLIS

Reading

Apr

12

1846

John

CHANDLER

s/o

Thomas & Mary Anne CHANDLER

lab

Apr

12

1846

Mary Anne

BURRETT

d/o

George & Anne BURRETT

Shinfield

coal dealer

Apr

19

1846

Charles

LOW

s/o

John & Maria LOW

Newlands

lab

Apr

19

1846

John

SOMERS

s/o

John & Elizabeth SOMERS

servant

May

10

1846

Tryal William

ENGLEFIELD

s/o

Henry & Sarah ENGLEFIELD

farmer

May

24

1846

James

BURRETT

s/o

George & Hannah BURRETT

schoolmaster

May

31

1846

Elizabeth

MATTINGLEY

d/o

John & Sarah Elizabeth MATTINGLEY

New.

carpenter

Jun

14

1846

Emma

BENHAM

d/o

William & Elizabeth BENHAM

lab

Jun

21

1846

Benjamin

WATSON

s/o

George & Anne WATSON

Carters Hill

lab

Jun

21

1846

Ann

SAUNDERS

d/o

Stephen & Anne SAUNDERS

lab

Jun

28

1846

Ellen

STRUDWICK

d/o

Charles & Elizabeth STRUDWICK

blacksmith

Jul

19

1846

Elizabeth

WHITE

d/o

Stephen & Mary WHITE

Carters Hill

lab

Aug

9

1846

Emma

WARE

d/o

George & Jane WARE

lab

Sep

14

1846

Ellen Anne

HAYES

d/o

John Warren & Ellen HAYES

Arborfield Rectory

Rector

Sep

20

1846

Charlotte

MOSDALE

d/o

Mary Anne MOSDALE

Oct

4

1846

Thomas

SMITH

s/o

Charles & Mary SMITH

papermaker

Dec

6

1846

George

CHANDLER

s/o

George & Ann CHANDLER

Carters Hill

lab

Jan

24

1847

Austin Joseph

TAYLER

s/o

Thomas & Mary Anne TAYLER

papermaker

Feb

12

1847

Richard

CORDREY

s/o

Joseph & Martha CORDREY

Newlands

lab

Feb

22

1847

George

CHAPMAN

s/o

William & ? CHAPMAN

lab

Feb

28

1847

Lydia

WICKS

d/o

John & Mary WICKS

Newlands

lab

Mar

21

1847

William

FOWLER

s/o

John & Sarah FOWLER

lab

May

23

1847

Henry

SUMMERS

s/o

John & Elizabeth SUMMERS

servant

Jun

13

1847

James

MAY

s/o

Thomas & Charlotte MAY

Carters Hill

lab

Jun

20

1847

John

PARKER

s/o

George & Eliza PARKER

Newlands

lab

Jul

11

1847

Sarah Martha

BLAKE

d/o

? BLAKE Carters Hill

lab

Aug

8

1847

George

SMITH

s/o

Charles & Hannah SMITH

lab

Sep

5

1847

Richard Mallam

WELLS

s/o

Richard & Catherine WELLS

farmer

Oct

3

1847

James John

TAYLER

s/o

James & Charlotte TAYLER

bricklayer

Nov

26

1847

Emma

SMITH

d/o

Charles & Mary SMITH

papermaker

Dec

?

1847

Charles

BOWLEY

s/o

Edward & Phoebe BOWLEY

lab

Dec

29

1847

Mary Jane

FULLER

d/o

John & Mary FULLER

farmer

Feb

6

1848

Mary

BINT

d/o

James & Hannah BINT

lab

Feb

13

1848

George

ROBBINS

s/o

William & Elizabeth ROBBINS

lab

Feb

20

1848

Susan

HORNE

d/o

Richard & Maria HORNE

lab

Mar

5

1848

John

WEBB

s/o

John & Mary Anne WEBB

Newlands

lab

Mar

12

1848

Sarah

HATHAWAY

d/o

John & Ann HATHAWAY

gardener

Mar

12

1848

Sarah

CORDERY

d/o

Charles & Ann CORDERY

builder

Apr

16

1848

Sarah

WHITE

d/o

Stephen & Mary WHITE

Carters Hill

lab

Apr

29

1848

Thomas

BARKER

s/o

James & Esther BARKER

lab

May

3

1848

William

SIMONDS

s/o

John & Emma SIMONDS

Sindlesham

gentleman

Jul

18

1848

Austin

MATTINGLEY

s/o

John & Sarah Elizabeth MATTINGLEY

Newlands

carpenter

Aug

13

1848

George

CHANDLER

s/o

Thomas & Mary Ann CHANDLER

lab

Aug

20

1848

Charles

MAY

s/o

Elizabeth MAY

lab

Sep

10

1848

Olive Priscilla

BUCKLIN

d/o

John & Dinah BUCKLIN

lab

Nov

12

1848

Ellen

COOK

d/o

Samuel & Elizabeth COOK

lab

Nov

12

1848

George

STUDWICK

s/o

Charles & Elizabeth STUDWICK

lab

Dec

2

1848

Francis Elizabeth

ENGLEFIELD

d/o

Henry & Sarah ENGLEFIELD

farmer

Dec

17

1848

James

WHARE

s/o

George & Jane WHARE

lab

Feb

4

1849

John

COX

s/o

John & Amelia COX

lab

???

??

1849

James

FOWLER

s/o

John & Sarah FOWLER

lab

Apr

8

1849

Joseph

NUTT

s/o

Anne NUTT

lab

Apr

15

1849

Charlotte

TAYLER

d/o

James & Charlotte TAYLER

bricklayer

Apr

24

1849

Peter

COUSINS

s/o

Thomas & Charlotte COUSINS

brickmaker

Jun

17

1849

Catherine Jane

EDGINTON

d/o

Edward & Elizabeth EDGINTON

Shinfield

lab

Jul

24

1849

Eliza

SAUNDERS

d/o

Stephen & Anne SAUNDERS

lab

Sep

1

1849

John Beauchamp

HAYES

s/o

John Warren & Ellen HAYES

Arb. Rectory

Rector

Sep

9

1849

Ellen

SMITH

d/o

Charles & Mary SMITH

papermaker

Sep

23

1849

Emma

MATTINGLEY

d/o

John & Sarah Elizabeth MATTINGLEY

carpenter

Oct

7

1849

Sarah Ann

TUBB

d/o

James & Sarah TUBB

carrier

Oct

14

1849

William

BARKER

s/o

James & Esther BARKER

lab

Nov

4

1849

Susannah

WELLS

d/o

Richard & Catherine WELLS

Newlands Hurst

farmer

Nov

23

1849

Emma

SIMONDS

d/o

John & Emma SIMONDS

Sindlesham Mill in Hurst

gent.

Jan

27

1850

Ellen

CHANDLER

d/o

George & Ann CHANDLER

Carters Hill

lab

Feb

17

1850

William

ROBBINS

s/o

William & Elizabeth ROBBINS

lab

Feb

17

1850

Maria

MAY

d/o

James & Maria MAY

Carters Hill

lab

Feb

24

1850

Sophia

WHITE

d/o

Stephen & Mary WHITE

Carters Hill

lab

Mar

3

1850

Richard

COX

s/o

Daniel & Sarah COX

carpenter

Mar

31

1850

Anne

WHITE

d/o

James & Martha WHITE

lab

May

5

1850

Maria

COOPER

d/o

Anna COOPER

Union House Wokingham

lab

May

26

1850

Charles

CORDERY

s/o

Charles & Ann CORDERY

builder

Jun

9

1850

John

LOW

s/o

John & Ann LOW

Shinfield

lab

Aug

25

1850

Samuel

CORDERY

s/o

Thomas & Louisa CORDERY

bricklayer

Sep

15

1850

Edwin John

BENHAM

s/o

William & Elizabeth BENHAM

lab

Nov

5

1850

John

GOODYER

s/o

John & Harriet GOODYER

lab

Nov

23

1850

Ellen

EDWARDS

d/o

Isaac & Harriet EDWARDS

papermaker

(privately baptised)

Dec

8

1850

John

BOWLEY

s/o

Edward & Phoebe BOWLEY

lab

Jan

5

1851

Martha

GOODYER

d/o

Thomas & Ann GOODYER

lab

Feb

2

1851

Frederick

SMITH

s/o

Charles & Mary SMITH

papermaker

Feb

2

1851

Martha Matilda

BUCKLIN

d/o

John & Dinah BUCKLIN

bricklayer & lab

Feb

2

1851

Rhoda Rebecca

BUCKLIN

d/o

John & Dinah BUCKLIN

bricklayer & lab

Feb

9

1851

John

FOWLER

s/o

John & Sarah FOWLER

lab

Feb

16

1851

Ann

EGERTON

d/o

Edward & Elizabeth EGERTON

Shinfield

lab

Mar

23

1851

Elizabeth Ann

COUSINS

d/o

Thomas & Charlotte COUSINS

brickmaker

Mar

30

1851

Henry Thomas

TAYLER

s/o

William & Ann TAYLER

papermaker

Apr

20

1851

Eliza

HANNINGTON

d/o

John & Mary HANNINGTON

lab

Apr

27

1851

Mary Ann

WHARE

d/o

George & Jane WHARE

lab

May

23

1851

Sarah

SMITH

d/o

Charles & Hannah SMITH

lab

Jun

27

1851

Emma

CUSDEN

d/o

Richard & Anna CUSDEN?

Shinfield

lab

Jun

29

1851

James

COOK

s/o

Samuel & Elizabeth COOK

Barkham

lab

Jul

13

1851

Francis

TAYLER

s/o

James & Charlotte TAYLER

bricklayer & lab

Jul

20

1851

Henry

HOPWOOD

s/o

Benjamin & Ann HOPWOOD

Shinfield

shoemaker

Aug

3

1851

James

COX

s/o

John & Amelia COX

lab

Aug

21

1851

Sarah

BARKER

d/o

James & Esther BARKER

lab

Sep

21

1851

Louisa Frances

MUNDAY

d/o

John & Susannah MUNDAY

Holborn London

grocer

Sep

28

1851

Frank

MATTINGLEY

s/o

John & Sarah Elizabeth MATTINGLEY

joiner

Oct

15

1851

Catharine

SIMONDS

d/o

John & Emma SIMONDS ??

Esq.

Dec

7

1851

William

BURNETT

s/o

Martha BURNETT

lab

Dec

18

1851

John

EMBLIN

s/o

William & Harriet EMBLIN

lab

Jan

17

1852

Caroline Jane

EDWARDS

d/o

Isaac & Harriet EDWARDS

papermaker

Mar

7

1852

George William

TUBBS

s/o

James & Sarah Ann TUBB

Newlands

butcher

May

2

1852

Emma Ann

CHANDLER

d/o

Thomas & Mary Ann CHANDLER

lab

May

2

1852

Sarah

HANNINGTON

d/o

John & Mary Ann HANNINGTON

lab

Jun

2

1852

Elizabeth

WOOLDRIDGE

d/o

Martha WOOLDRIDGE

Newlands

Jul

18

1852

George Ellis

CORDERY

s/o

Samuel & Ellen CORDERY

innkeeper

Oct

3

1852

Edwin

BARKER

s/o

James & Esther BARKER

lab

Oct

3

1852

Henry

CLEMENTS

s/o

John & Phoebe CLEMENTS

lab

Nov

7

1852

Jane

SMITH

d/o

Charles & Hannah SMITH

lab

Dec

5

1852

Ann

CORDERY

d/o

Charles & Ann CORDERY

bricklayer

Dec

5

1852

George

GOODYER

s/o

Thomas & Ann GOODYER

lab

Feb

6

1853

Ellen

BENHAM

d/o

William & Elizabeth BENHAM

lab

May

1

1853

Sarah Elizabeth

TAYLER

d/o

James & Charlotte TAYLER

bricklayer

Jun

5

1853

Sarah Ann

FOWLER

d/o

John & Sarah FOWLER

lab

Jun

5

1853

Ellen

MATTINGLEY

d/o

John & Sarah Elizabeth MATTINGLEY

Newlands

carpenter

Aug

7

1853

James

MUNDAY

s/o

John & Susannah MUNDAY

London

carpenter

Aug

7

1853

Elizabeth

WEBB

d/o

John & Elizabeth WEBB

publican

Sep

18

1853

Henry

BOWLER

s/o

Edward & Phoebe BOWLER

lab

Oct

2

1853

Ann

EMBLIN

d/o

William & Harriet EMBLIN

lab

Oct

2

1853

Harriet

NUTLEY

d/o

James & Caroline NUTLEY

lab

Nov

6

1853

Henry

BRANT

s/o

Henry & Susan BRANT

lab

Nov

6

1853

Sarah Ann

TUBB

d/o

Thomas & Sarah TUBB

publican

Nov

13

1853

Alice

CHANDLER

d/o

George & Ann CHANDLER

Newlands

lab

Dec

4

1853

Sarah

WARE

d/o

George & Jane WARE

lab

Dec

4

1853

John

LEADBETTER

s/o

John & Sarah LEADBETTER

lab

Jan

1

1854

Anne

MARLOW

d/o

Sarah MARLOW

Jan

12

1854

Ellen

LEADBETTER

d/o

Richard & Ann LEADBETTER

carpenter

Feb

5

1854

Elizabeth

COX

d/o

John & Amelia COX

lab

Jul

2

1854

George

WOODLEY

s/o

James & Eliza WOODLEY

lab

Aug

7

1854

Georgiana Annete Geraldine

BEAUCHAMP

d/o

Joseph Sydney & Louisa BEAUCHAMP

Hurst

Esq.

Sep

3

1854

Jerry?

SMITH

s/o

Charles & Mary SMITH

papermaker

Sep

12

1854

Sarah

HOPWOOD

d/o

Henry & Ann HOPWOOD

shoemaker

Oct

1

1854

Mary Jane

CORDERY

d/o

Samuel & Ellen CORDERY

(castrater)

Oct

31

1854

Emma

MAYNARD

d/o

John & Elizabeth MAYNARD

farmer

Nov

5

1854

George

CORDERY

s/o

Charles & Ann CORDERY

bricklayer

Dec

9

1854

Jane

WARE

d/o

George & Jane WARE

lab

Jan

7

1855

Ellen

HOOKLEY

d/o

James & Elizabeth HOOKLEY?

lab

Jan

7

1855

Elizabeth

HOOKLEY

d/o

James & Elizabeth HOOKLEY?

lab

Jan

7

1855

Matilda

HANNINGTON

d/o

John & Mary HANNINGTON

lab

Feb

4

1855

Thomas

LUKER

s/o

Henry & Sarah LUKER

lab

Mar

18

1855

Charles

BURRETT

s/o

Joseph & Emma BURRETT

Arborfield-Hurst

police

Mar

24

1855

Walter William

LEADBETTER

s/o

Richard & Ann LEADBETTER

carpenter

May

6

1855

Elizabeth

BARKER

d/o

James & Esther BARKER

lab

Jul

1

1855

Lydia Mary

CHAPMAN

d/o

Thos. & Louisa CHAPMAN

carpenter

Jul

15

1855

Martha Emily

TAYLER

d/o

William & Ann TAYLER

paper-maker

Aug

5

1855

Sarah

WATTS

d/o

David & Elizabeth WATTS

lab

Oct

7

1855

Elizabeth Mary

HOPWOOD

d/o

Henry & Ann HOPWOOD

shoemaker

Dec

2

1855

James

WOODLEY

s/o

James & Eliza WOODLEY

lab

Dec

2

1855

Frederic

TAYLOR

s/o

Thomas & Marianne TAYLOR

Langley Com.

papermaker

Dec

2

1855

James

NUTLEY

s/o

James & Caroline NUTLEY

lab

Jan

6

1856

Anne Emily

LYFORD

d/o

Thomas & Hannah LYFORD

lab

Mar

7

1856

James

SPICER

s/o

Henry & Susan SPICER

Newlands

lab

May

4

1856

William John

FOSTER

s/o

John & Elizabeth FOSTER

Newlands

lab

May

26

1856

Sarah Elizabeth

SMITH

d/o

Daniel & Martha SMITH

lab

Jun

11

1856

Edwin

LEADBETTER

s/o

John & Sarah LEADBETTER

carpenter

Aug

3

1856

Arthur

CLEMENTS

s/o

John & Phoebe CLEMENTS

lab

Aug

3

1856

Eliza

BRISTOW

d/o

James & Lucy BRISTOW

Newlands

lab

Aug

3

1856

Benjamin James

BRISTOW

s/o

James & Lucy BRISTOW

Newlands

lab

Nov

1

1856

Grace

HARGREAVES

d/o

Thomas & Sarah HARGREAVES

Arborfield Hall

Esq.

Nov

2

1856

William

EMBLEN

s/o

William & Harriet EMBLEN

lab

Feb

1

1857

Sarah

LOW

d/o

George & Eliza LOW

wheelwright

Feb

1

1857

Joseph

COX

s/o

John & Amelia COX

lab

Mar

1

1857

Walter

WATTS

s/o

David & Elizabeth WATTS

lab

Apr

5

1857

Mary Jane

TAYLER

d/o

Charles & Sarah TAYLER

tailor

Jun

7

1857

Ellen

CORDERY

d/o

Charles & Ann CORDERY

Newlands

builder

Jul

5

1857

George

LUKER

s/o

Henry & Sarah LUKER

lab

Jul

25

1857

Thomas Ballard

PITHER

s/o

William & Sarah PITHER

Newlands

dealer in cattle

Aug

2

1857

Alice

BLAKE

d/o

Henry & Hannah BLAKE

servant ?

Nov

1

1857

John

HANNINGTON

s/o

John & Mary HANNINGTON

lab

Dec

6

1857

Sarah Anne

CLACY

d/o

Charles & Anne CLACY

farmer

Dec

6

1857

Thomas

CHAPMAN

s/o

Thomas CHAPMAN & Louisa PITHER

carpenter

Jan

31

1858

Sarah Jane

WALKLETT

d/o

Joseph & Sarah WALKLETT

policeman

Mar

28

1858

Martha Elizabeth

LONG

d/o

Charles & Jane LONG

Carters Hill

lab

Mar

28

1858

Edwin

NUTLEY

s/o

Harriet NUTLEY

Apr

2

1858

Sarah Jane

MATTINGLEY

d/o

John & Sarah Elizabeth MATTINGLEY

New.

carpenter

Apr

25

1858

Priscilla

WARE

d/o

Daniel & Martha WARE

lab

Apr

25

1858

Thomas Henry

BARLOW

s/o

Henry & Jane BARLOW

carpenter

May

30

1858

Walter

LEADBETTER

s/o

John & Sarah LEADBETTER

carpenter

May

30

1858

George

NUTLEY

s/o

James & Caroline NUTLEY

lab

Jun

13

1858

Annie

HARGREAVES

d/o

Thomas & Sarah HARGREAVES

Arborfield Hall

Esq.

was baptised privately at ? by the Rev Charles Herbert, chaplain and received into the Congregation of Arborfield Church by Rev Hayes, rector

Jun

28

1858

Thomas

ATTWELL

s/o

Moses & Martha ATTWELL

lab

Jun

28

1858

Ann

FOSTER

d/o

John & Elizabeth FOSTER

lab

Aug

31

1858

John

SPICER

s/o

Henry & Susan SPICER

papermaker

Aug

31

1858

William

SPICER

s/o

Henry & Susan SPICER

papermaker

Sep

26

1858

Alice

TAYLER

d/o

George & Mary Anne TAYLER

tailor

Oct

31

1858

Sarah Ann

HOWOOD

d/o

Henry & Anne HOPWOOD

shoemaker

Oct

31

1858

Charles

BRILL

s/o

David & Sarah BRILL

Newlands

lab

Nov

25

1858

Hannah

BARKER

d/o

James & Esther BARKER

lab

Jan

30

1859

Francis

SMITH

s/o

Charles & Mary SMITH

papermaker

Feb

27

1859

William

WOOLDRIDGE

s/o

William & Hannah WOOLDRIDGE

lab

Mar

27

1859

Thomas

BRISTOW

s/o

James & Lucy BRISTOW

Newlands

lab

Apr

16

1859

Arthur Charles

TAYLER

s/o

Charles & Sarah TAYLER

tailor

Apr

25

1859

Albert

BURRETT

s/o

Josiah & Sarah BURRETT

papermaker

May

29

1859

John

WALKLETT

s/o

Joseph & Sarah WALKLETT

police

May

29

1859

Henrietta

TAYLER

d/o

William & Ann TAYLER

papermaker

Jun

26

1859

Henry Albert

PITHER

s/o

William & Louisa PITHER

Newlands

dealer in cattle

+ Louisa base born

Sep

25

1859

Arthur

HARGREAVES

s/o

Thomas & Sarah HARGREAVES

Arborfield Hall

Esq.

Oct

30

1859

Stephen

EMBLEN

s/o

William & Harriet EMBLEN

lab

Oct

30

1859

Ellen

SMITH

d/o

William & Sarah SMITH

lab

Dec

25

1859

William

HANNINGTON

s/o

John & Mary HANNINGTON

lab

Mar

18

1860

John

SPICER

s/o

Henry & Susan SPICER

papermaker

Mar

25

1860

Emma Caroline

LONG

d/o

Charles & Jane LONG

Newlands

lab

Mar

25

1860

Richard

SMITH

s/o

Daniel & Martha SMITH

lab

Apr

20

1860

Charles

WHEELER

s/o

John & Harriet WHEELER

lab

Apr

29

1860

Edward

CLEMENTS

s/o

John & Phoebe CLEMENTS

lab

May

27

1860

William

NUTLEY

s/o

James & Caroline NUTLEY

lab

May

27

1860

Agnes Anne

HAINES

d/o

Thomas & Hannah HAINES

lab

Jun

1

1860

Jane

ATWELL

d/o

Moses & Martha ATWELL

lab

Jun

13

1860

William Edwin

ROGERS

s/o

Samuel & Ann Matilda ROGERS

blacksmith

Jun

24

1860

Ellen

LOVE

d/o

Emma LOVE

Jul

29

1860

George

TAYLER

s/o

George & Mary Anne TAYLER

tailor

Sep

30

1860

Emma

FOSTER

d/o

John & Elizabeth FOSTER

lab

Nov

25

1860

Elias

CORDREY

s/o

Charles & Ann CORDREY

builder

Dec

27

1860

Edith

HARGREAVES

d/o

Thomas & Sarah HARGREAVES

Arborfield Hall

Esq.

Dec

28

1860

Henry

BRAZIER

s/o

David & Susanna BRAZIER

servant

Dec

28

1860

Edward

BRAZIER

s/o

David & Susanna BRAZIER

servant

Jan

27

1861

George

BRILL

s/o

David & Sarah BRILL

lab

Mar

22

1861

Mary

ATWELL

d/o

Moses & Martha ATWELL

lab

Mar

29

1861

John

PITHER

s/o

Thomas CHAPMAN & Louisa PITHER

butcher

Mar

31

1861

Marianne

WALKLETT

d/o

Joseph & Sarah WALKLETT

policeman

Apr

23

1861

Charles

WOOLDRIDGE

s/o

William & Ann WOOLDRIDGE

lab

May

8

1861

Ellen Mary Ann

MARSHAL

d/o

Henry Worjan? & Georgiana MARSHAL

M.A. Christsí, Cambridge

Jul

9

1861

George

BRISTOW

s/o

Henry & Maria BRISTOW

lab

Jul

28

1861

Elizabeth

WATTS

d/o

David & Elizabeth WATTS

Newlands

lab

Sep

15

1861

Elizabeth Ann

BURRETT

d/o

Rowland & Elizabeth BURRETT

St. Georges, Hanover Square, London

coachman

Sep

29

1861

George

LOWE

s/o

George & Eliza LOWE

Newlands

carpenter

Sep

29

1861

William

COX

s/o

John & Amelia COX

lab

Sep

29

1861

William

SMITH

s/o

William & Sarah SMITH

Newlands

lab

Dec

29

1861

Ellen

HOPWOOD

d/o

Henry & Ann HOPWOOD

shoemaker

 

Note: 's/o' means 'son of'; 'd/o' means 'daughter of'.

Back to Registers Page



Any Feedback or comments on this website?  Please e-mail the webmaster