Arborfield
Local History Society

 Parish Registers - Baptisms 1826 - 1845

Baptisms:

1580-1639
1639-1700
1700-1740
1741-1780
1780-1812
1813-1825
1826-1845
1846-1861
1862-1879
1880-1899
1900-1922
1922-1937

Dissenters' Baptisms

Baptism Index:

A-B      C-E      F-K

L-O      P-S      T-Z

 

Month

Day

Year

Forenames

Surname

Rel.

Parents

Where From

Occupation

Comments

Bishop's Transcripts

Jan

29

1826

Mary Anne

BRANT

d/o

William & Jane BRANT

of Newland

lab

Mar

12

1826

Ann

CHANDLER

d/o

James & Frances CHANDLER

lab

Mar

19

1826

John

WOOLDRIDGE

s/o

Thomas & Mary WOOLDRIDGE

of Newland

May

14

1826

Hannah

WESTON

d/o

John & Maria WESTON

lab

born Sept 21, 1824

May

14

1826

William

WESTON

s/o

John & Maria WESTON

lab

May

14

1826

William

MAWSWELL

s/o

James & Charlotte MAWSWELL

lab

May

14

1826

George

BURRETT

s/o

Thomas & Mary BURRETT

lab

born Dec 15, 1819

May

14

1826

Benjamin

BURRETT

s/o

Thomas & Mary BURRETT

lab

born Dec 19, 1824

May

14

1826

Maria

BURRETT

d/o

Thomas & Mary BURRETT

lab

born Aug 2, 1825

Jul

1

1826

Fanny Dora

WALTER

d/o

John & Mary WALTER

of Bear Wood

Esq.

born Jul 12, 1825

Aug

6

1826

Henry

LUKER

s/o

George & Mary Anne LUKER

lab

Aug

14

1826

Dorcas

MATTINGLY

d/o

Thomas & Elizabeth MATTINGLY

of Newland

carpenter

(priv. bap.)

Nov

2

1826

Henry

KING

s/o

Thomas & Phoebe KING

of Newland

collar maker

Dec

24

1826

Thomas

BENTLEY

s/o

William & Elizabeth BENTLEY

of Newland

carpenter & wheeler

( priv. bap Feb 11, 1825)

BT+

Dec

24

1826

Laura

BENTLEY

d/o

William & Elizabeth BENTLEY

of Newland

carpenter & wheeler

BT+

Jan

7

1827

Matilda Mary Ann

BARLOW

d/o

Thomas & Mary BARLOW

of Newland

wheelwright

Jan

14

1827

Mary

SMITH

d/o

John & Priscilla SMITH

traveller

born in the lane near the Bond (Bound?) Oak

Jan

15

1827

Emma

GRANT

d/o

John & Hannah GRANT

of Newlands

lab

BT only

Jan

29

1827

Mary Ann

BRANT

d/o

William & Jane BRANT

of Newlands

lab

BT only

Feb

12

1827

Elizabeth

HOWARD

d/o

Robert & Elizabeth HOWARD

of Bear Wood

gardener

born Nov 16, 1825

May

6

1827

Thomas

ECKETT

s/o

Thomas & Jane ECKETT

miller

May

13

1827

Thomas

BRANT

s/o

William & Jane BRANT

of Newland

lab

May

13

1827

Daniel

ALLWRIGHT

s/o

William & Sarah ALLWRIGHT

of Hurst

lab

Sep

2

1827

Anne

NUTT

d/o

Daniel & Mary NUTT

lab

Sep

16

1827

Richard

PENNINGTON

s/o

Thomas & Mary PENNINGTON

of Newland

servant to Mr. Clive of Barkham

Sep

23

1827

Thomas Chapman

PITHER

s/o

John & Martha PITHER

miller

Aug

11

1827

Mary

POTTER

d/o

James & Rose POTTER

Bear Wood

lab

Sep

30

1827

Elizabeth Dorcas

MATTINGLY

d/o

Thomas & Elizabeth MATTINGLY

of Hurst

carpenter

Oct

19

1827

Charles

SMITH

s/o

Samuel & Anne SMITH

of Hurst

lab

Dec

30

1827

Joseph

CHAPMAN

s/o

Joseph & Anne CHAPMAN

of Newland

lab

Jan

6

1828

Jane

FREEMANTLE

d/o

James & Lucy FREEMANTLE

of Newland

lab

Jan

20

1828

Henry

HOWARD

s/o

Robert & Elizabeth HOWARD

gardener

Jan

27

1828

Joseph

BURRETT

s/o

William & Mary BURRETT

lab

Feb

24

1828

Jeremiah

BURRETT

s/o

Thomas & Mary BURRETT

lab

Feb

24

1828

Sarah

BETTRIDGE

d/o

William & Elizab. BETTRIDGE

of Early

lab

Mar

2

1828

Edmund

CORDEROY

s/o

Elias & Anne CORDEROY

carpenter

Mar

23

1828

William

WELCH

s/o

James & Anne WELCH

of Newland

lab

Jun

1

1828

James

CHILDS

s/o

Henry & Charlotte CHILDS

lab

Jun

8

1828

George

BROWN

s/o

Henry & Elizabeth BROWN

blacksmith

Jun

16

1828

Mary Ann

MAWSWELL

d/o

James & Charlotte MAWSWELL

lab

Jun

26

1828

Thomas

ATWELL

s/o

Thomas & Elizabeth ATWELL

lab

Jul

6

1828

Charles

BURRETT

s/o

Henry & Esther BURRETT

schoolmaster

Jul

27

1828

David

ALLWRIGHT

s/o

William & Sarah ALLWRIGHT

of Hurst

lab

Jul

28

1828

Sarah

ECKETT

d/o

Thomas & Jane ECKETT

miller

Oct

5

1828

Anne

WOOLDRIDGE

d/o

Thomas & Mary WOOLDRIDGE

of Newland

lab

Nov

30

1828

Jane

POTTER

d/o

James & Rose POTTER

of Hurst

lab

Dec

7

1828

James

WARE

s/o

James & Mary WARE

of Newland

lab

Feb

1

1829

James

KING

s/o

James & Mary Anne KING

lab

Feb

8

1829

Richard

TRAPP

s/o

George & Isabel TRAPP

papermaker

Feb

8

1829

Anne

STEPHENS

d/o

Daniel & Sarah STEPHENS

of Newland

lab

Feb

8

1829

Eliza

WESTON

d/o

John & Maria WESTON

lab

born Jun 15, 1828

Feb

22

1829

Matilda

KING

d/o

Thomas & Phoebe KING

of Newland

collar maker

Mar

1

1829

Moses

BRANT

s/o

Moses & Elizabeth BRANT

of Barkham

lab

Mar

14

1829

Sarah Charlotte

PITHER

d/o

John & Martha PITHER

miller

Mar

29

1829

John

MAY

s/o

James & Miriam MAY

of Newland

lab

Mar

31

1829

Elizabeth

NUTT

d/o

Daniel & Mary NUTT

lab

Jun

7

1829

Mary Ann

WHITE

d/o

William & Charlotte WHITE

of Newland

lab

Jun

7

1829

Betsey

WHITE

d/o

William & Charlotte WHITE

of Newland

lab

Jun

7

1829

Thomas

WHITE

s/o

William & Charlotte WHITE

of Newland

lab

Jun

28

1829

Elizabeth

SMITH

d/o

Isaac & Sarah SMITH

of Newland

lab

Aug

30

1829

Elias

CORDEROY

s/o

Elias & Ann CORDEROY

carpenter

Aug

30

1829

Edward

BLISSET

s/o

Edward & Esther BLISSET

of Hurst

lab

Oct

11

1829

John

COOK

s/o

James & Anne COOK

lab

Oct

18

1829

Samuel

EDGINGTON

s/o

William & Anne EDGINGTON

lab

Nov

8

1829

Eliza

ALLWRIGHT

d/o

William & Sarah ALLWRIGHT

of Hurst

lab

Feb

7

1830

Henry

BLAKE

s/o

Moses & Jane BLAKE

of Hurst

lab

Feb

21

1830

Martha

BURRETT

d/o

George & Hannah BURRETT

of Newland

lab

Mar

28

1830

Alfred

BROWN

s/o

Henry & Elizabeth BROWN

blacksmith

Apr

18

1830

Anne

FREEMANTLE

d/o

James & Lucy FREEMANTLE

of Newland

lab

May

9

1830

Arthur

BURRETT

s/o

William & Mary BURRETT

lab

May

16

1830

James

WELCH

s/o

James & Anne WELCH

of Newland

lab

Jun

20

1830

Henry

POTTER

s/o

James & Rosanna POTTER

of Hurst

lab

Jul

11

1830

James

NUTLEY

s/o

William & Mary NUTLEY

lab

Jul

25

1830

Edward

SMITH

s/o

Samuel & Anne SMITH

of Hurst

servant to Mrs. Lion

Aug

1

1830

Harriet

LUKER

d/o

George & Mary LUKER

lab

Oct

24

1830

Charlotte

BRANT

d/o

Charles & Mary BRANT

of Barkham

lab

Oct

24

1830

Martha

STEPHENS

d/o

Charles & Mary STEPHENS

of Newland

lab

Oct

31

1830

George

LOW

s/o

John & Maria LOW

lab

born Sep 13

Nov

8

1830

Elizabeth Rogers

BATTEN

d/o

Ann BATTEN

servant to Mr. Rogers

Jan

2

1831

Jane

ECKETT

d/o

Thomas & Jane ECKETT

miller

Jan

19

1831

Mary Walter

PITHER

d/o

John & Martha PITHER

farmer

Feb

20

1831

Rachel

EDGERTON

d/o

William & Anne EDGERTON

lab

Feb

27

1831

Josiah

BURRETT

s/o

Henry & Esther BURRETT

schoolmaster

Apr

10

1831

Thomas

TRAPP

s/o

George & Isabella TRAPP

papermaker

Apr

10

1831

William

MARLOW

s/o

William & Anne MARLOW

of Newland

lab

May

1

1831

Martha

PENLINGTON

d/o

Thomas & Mary Anne PENLINGTON

of Barkham

servant to Mr. Clive

May

22

1831

Robert or John

HOWARD

s/o

Robert & Elizabeth HOWARD

of Hurst

servant to W. Walter

Jun

5

1831

Emma

CORDEROY

d/o

Elias & Anne CORDEROY

carpenter

Jun

5

1831

Eliza

MILEHAM

d/o

Esther MILEHAM

of Newland

Jun

12

1831

Samuel

BARLOW

s/o

Thomas & Priscilla BARLOW

wheelwright

Jul

10

1831

Moses

ATWELL

s/o

Thomas & Elizabeth ATWELL

lab

Jul

17

1831

Mary Anne

WARE

d/o

James & Mary WARE

of Newland

lab

Aug

7

1831

Martha

WOOLDRIDGE

d/o

Thomas & Mary WOOLDRIDGE

of Newland

lab

Aug

14

1831

Jane

CHILDS

d/o

Henry & Charlotte CHILDS

lab

Sep

12

1831

Sophia

HOLMES

d/o

Mary HOLMES

Oct

30

1831

George

STEPHENS

s/o

Daniel & Sarah STEPHENS

of Wokingham

lab

Oct

30

1831

Mary Ann

NUTT

d/o

Daniel & Mary NUTT

lab

Nov

27

1831

William

SMITH

s/o

Isaac & Sarah SMITH

lab

Nov

27

1831

Anne

STONE

d/o

John & Mary STONE

lab

Jan

15

1832

John

BINT

s/o

James & Hannah BINT

lab

Jan

22

1832

Jesse

BLAKE

s/o

John & Elizab. BLAKE

of Newland

lab

Jan

22

1832

Henry

HUMPHREYS

s/o

Henry & Priscilla HUMPHREYS

of Newland

born Dec 16, 1831

Feb

5

1832

Thomas

BURRETT

s/o

George & Hannah BURRETT

of Newland

lab

born Nov 20, 1831

Mar

25

1832

George

FREEMANTLE

s/o

James & Lucy FREEMANTLE

of Newland

lab

Apr

22

1832

Rosanna

HOWEL

d/o

Ellinor HOWEL

base born

Apr

23

1832

William

WHITE

s/o

William & Charlotte WHITE

of Newland

lab

born Oct 13, 1831

Jun

5

1832

James

MOSWELL

s/o

James & Charlotte MOSWELL

lab

Jul

8

1832

Alfred Jonathan

GIDDINS

s/o

Edward & Ann GIDDINS

of Newlands

gamekeeper

born May 31

Jul

22

1832

Anne

WELCH

d/o

James & Ann WELCH

of Newland

lab

Aug

22

1832

William

LONON

s/o

William & Elizabeth LONON

of Newland

lab

Oct

21

1832

Elizabeth Ann

ECKETT

d/o

Thomas & Jane ECKETT

miller

Dec

2

1832

William

CORDEROY

s/o

Ellis & Anne CORDEROY

carpenter

Dec

27

1832

Eliza

CLACEY

d/o

Thomas & Margret CLACEY

of Newland

farmer

born July 15, 1823

Dec

27

1832

Emma

CLACEY

d/o

Thomas & Margret CLACEY

of Newland

farmer

born Oct 28, 1825

Dec

27

1832

Henry

LOVE

s/o

Samuel & Jemima LOVE

shopkeeper

Dec

30

1832

Frederick

TAYLOR

s/o

James & Ann TAYLOR

of Newland

tailor

Feb

12

1833

Joel

BURRETT

s/o

Henry & Esther BURRETT

schoolmaster

born Nov 25, 1832

Mar

10

1833

Phoebe Amelia

POULTER

d/o

James & Rosanna POULTER

of Newland

lab

Mar

24

1833

Henry

BARLOW

s/o

Thomas & Priscilla BARLOW

wheelwright

Mar

31

1833

Isabell

ELLIS

d/o

George & Isabella ELLIS

papermaker

Jun

23

1833

Emma

WARE

d/o

James & Mary WARE

of Newland

lab

Jun

30

1833

Sarah

SMITH

d/o

Samuel & Anne SMITH

of Newland

servant

Jun

30

1833

Eliza

MARLOW

d/o

William & Anne MARLOW

of Newland

lab

Jun

30

1833

Robert

BLAKE

s/o

Moses & Jane BLAKE

of Barkham

lab

Jun

30

1833

Joseph

DIGBY

s/o

Thomas & Sarah DIGBY

of Newland

lab

Sep

15

1833

Eliza

LUKER

d/o

George & Mary LUKER ?

of Newland

lab

Sep

26

1833

Mary Ann

GIDDINS

d/o

James & Mary GIDDINS

of Newland

gamekeeper

Nov

10

1833

Charlotte

BLAKE

d/o

John & Elizabeth BLAKE

of Newland

lab

Nov

10

1833

William

BINT

s/o

James & Harriet BINT

lab

Nov

10

1833

William

ATWELL

s/o

Thomas & Elizabeth ATWELL

lab

Nov

10

1833

Sophia

BURRETT

d/o

Thomas & Mary BURRETT

lab

born Aug 25, 1829

Nov

10

1833

Zechariah

BURRETT

s/o

Thomas & Mary BURRETT

lab

Dec

15

1833

Elizabeth

WHITE

d/o

John & Frances WHITE (or BARBER)

lab

born Nov 8

Feb

2

1834

Henrietta

PITHER

d/o

John & Martha PITHER

farmer

born Jan 1

Feb

23

1834

Hannah

BURRETT

d/o

George & Hannah BURRETT

lab

Feb

23

1834

Daniel

SMITH

s/o

Isaac & Sarah SMITH

lab

Mar

9

1834

Priscilla

BOSELEY

d/o

Mary BOSELEY of Hurst

base born

Apr

20

1834

William

LEONARD

s/o

John & Elizabeth LEONARD

lab

Apr

20

1834

Lucy

FREEMANTLE

d/o

James & Lucy FREEMANTLE

of Newland

lab

Apr

20

1834

Elizabeth

EDGERTON

d/o

William & Anne EDGERTON

lab

May

4

1834

Stephen

SAUNDERS

s/o

Stephen & Ann SAUNDERS

of Newland

lab

May

4

1834

John

WHITE

s/o

William & Charlotte WHITE

of Newland

lab

May

4

1834

George William

HOWARD

s/o

Robert & Elizabeth HOWARD

of Newland

gardener

born Mar 15

Jun

1

1834

Charles Dew

MILLER

s/o

Jabe MILLER

born Apr 27 base born

Jun

15

1834

John

LOWE

s/o

John & Maria LOWE

lab

Jul

27

1834

John

HARRED

s/o

Edward & Mary HARRED

of Newland

lab

Aug

10

1834

Catherine

CORDERY

d/o

Elias & Anne CORDERY

of Arborfield

carpenter

BT only

Aug

17

1834

Emma

MILEHAM

d/o

James & Anne MILEHAM

of Arborfield

lab

BT only

Sep

28

1834

Emma

STEVENS

d/o

Daniel & Sarah STEVENS

of Wokingham

lab

BT only

Oct

19

1834

William Henry

ECKETT

s/o

Thomas & Jane ECKETT

of Arborfield

miller

BT only

Oct

19

1834

John

BRANT

s/o

John & Mary BRANT

of Arborfield

lab

BT only

Nov

6

1834

Pelsant Henrey

DAWSON

s/o

George & Susan Jane DAWSON

of Arborfield

Esq.

born Sep 24 1833

BT only

Nov

6

1834

George Henry

CAREY

s/o

Rev. Henry & Isabella CAREY

of Arborfield

born 8 Jun 1832

BT only

Nov

16

1834

Emily

SCOTT

d/o

James & Sirius SCOTT

travellers

BT only

Dec

25

1834

John

POULTER

s/o

James & Rosanna POULTER

of Newland

lab

BT only

Jan

4

1835

Anne

CHANDLER

d/o

George & Anne CHANDLER

of Newland

lab

BT only

Jan

25

1835

James

WATSON

s/o

George & Anne WATSON

of Newland

lab

BT only

Jan

25

1835

Caroline

NUTT

d/o

Daniel & Mary NUTT

of Arborfield

lab

BT only

Feb

1

1835

Charles

MARLOW

s/o

William & Anne MARLOW

of Newland

lab

BT only

Apr

3

1835

James

BINT

s/o

James & Harriet BINT

of Arborfield

lab

BT only

Apr

3

1835

Mary

LUNNON

d/o

William & Elizabeth LUNNON

of Newland

lab

born Feb 26

BT only

Jul

19

1835

Mary Hannah

HARRIS

d/o

John & Rhoda HARRIS

of Shinfield

carpenter

BT only

Jul

19

1835

Caroline

WESTON

d/o

John & Maria WESTON

of Arborfield

lab

born Jan 18

BT only

Aug

23

1835

Paul

TRAPP or ELLIS

s/o

George & Isabella TRAPP or ELLIS

of Arborfield

lab

BT only

Aug

23

1835

Thomas

HEWETT

s/o

Thomas & Sarah HEWETT

of Newland

-

BT only

Sep

6

1835

William

WOOLDRIDGE

s/o

Thomas & Mary WOOLDRIDGE

of Newland

lab

BT only

Sep

6

1835

Sarah Mary

HAMBLETON

d/o

William & Sarah HAMBLETON

-

sailor

BT only

Sep

10

1835

Charlton

DAWSON

s/o

George & Susan DAWSON

of Arborfield

Esq.

born Jun 12 [main registers: 1834]

BT diff

Sep

20

1835

Letitia

JAMES

d/o

William & Jane JAMES

travellers [main registers: 1834]

BT diff

Sep

27

1835

James

BRANT

s/o

John & Mary BRANT

of Arborfield

lab

[main registers: 1834]

BT diff

Feb

28

1836

John

WELCH

s/o

James & Anne WELCH

lab

Mar

6

1836

Hannah

SMITH

d/o

Charles & Hannah SMITH

lab

Mar

6

1836

Edward

HOLDAWAY

s/o

Edward & Elizabeth HOLDAWAY

lab

May

1

1836

John

FREEMANTLE

s/o

James & Lucy FREEMANTLE

of Newland

lab

born Feb 20

May

15

1836

Sarah

SMITH

d/o

Isaac & Sarah SMITH

lab

May

22

1836

Jemima

HANNINGTON

d/o

John & Mary HANNINGTON

of Newland

lab

born Mar 6

May

24

1836

John

HYDE

s/o

Maria HYDE

base born

Jun

5

1836

Rhoda

BARLOW

d/o

Thomas & Priscilla BARLOW

wheelwright

born Apr 23

Jun

12

1836

Isabella

NUTLEY

d/o

William & Mary NUTLEY

lab

Jun

12

1836

Margret Jane

HALL

d/o

James & Margret HALL

of Newland

lab

Jun

26

1836

Thomas

SAUNDERS

s/o

Stephen & Anne SAUNDERS

lab

Aug

7

1836

Samuel

BENTLEY

s/o

William & Lucy BENTLEY

wheelwright

born Jun 23

Aug

25

1836

Daniel

NUTT

s/o

Daniel & Mary NUTT

lab

Dec

1

1836

William

POULTER

s/o

James & Rosanna POULTER

of Newland

lab

Jan

1

1837

William

CHAPMAN

s/o

Richard & Deborah Jane CHAPMAN

of Newland

gamekeeper

born Nov 27 1836

Feb

19

1837

John

BURRETT

s/o

George & Hannah BURRETT

of Newland

lab

born Nov 13,1836

Feb

19

1837

Harriet

BURRETT

d/o

Thomas & Mary BURRETT

lab

Feb

19

1837

Jane

MILES

d/o

Thomas & Jane MILES

papermaker

Feb

19

1837

William

LOWE

s/o

John & Maria LOWE

of Newland

lab

Apr

2

1837

Isabella

ELLIS

d/o

George & Isabella ELLIS

papermaker

May

14

1837

Edward

WICKS

s/o

John & Mary WICKS

lab

Aug

5

1837

Edward Conyers

DAWSON

s/o

George & Susan DAWSON

Esq.

born Feb 20, 1837

Aug

6

1837

Martha

WARE

d/o

James & Mary WARE

of Newland

lab

Feb

18

1838

Arthur John

ENGLEFIELD

s/o

Henry & Sarah ENGLEFIELD

farmer

Feb

25

1838

Louisa

BRANT

d/o

John & Mary BRANT

lab

Mar

11

1838

Austin

BARBER

s/o

Joseph & Elizabeth BARBER

papermaker

Mar

11

1838

Elizabeth

ATWELL

d/o

Thomas & Elizabeth ATWELL

of Newland

lab

Mar

18

1838

Sarah Elizabeth

WATSON

d/o

George & Ann WATSON

Carters Hill

lab

Mar

18

1838

Charlotte

WELCH

d/o

James & Ann WELCH

Carters Hill

shepherd

Mar

18

1838

George

CLEMENTS

s/o

Thomas PENLINGTON & Sarah CLEMENTS

butler to H. Clive Esq.

base born Langley Common

Apr

8

1838

Alfred

SUMNER

s/o

James SUMNER of Eversly & Jane TURNER

of Sindlesham

carter

base born

Apr

8

1838

John

COOKE

s/o

Jonathan THETCHAR of Swallowfield & Mary COOKE

of this Parish

sawyer

base born

Apr

29

1838

Hannah

SMITH

d/o

Isaac & Sarah SMITH

lab

May

13

1838

Martha

CRESSWELL

d/o

Charles & Ann CRESSWELL

Carters Hill

servant

Jun

10

1838

William

COUSINS

s/o

Thomas & Charlotte COUSINS

lab

Sep

23

1838

George

HANNINGTON

s/o

James & Mary HANNINGTON

Carters Hill

lab

Oct

7

1838

Mary

COOK

d/o

William & Mary COOK

lab

Dec

9

1838

Alfred Edmund

MOSDELL

s/o

Charlotte & James MOSDELL

lab

Jun

9

1839

Martha

BURRETT

d/o

Henry & Esther BURRETT

schoolmaster

Aug

11

1839

Martha

STONE

d/o

John & Mary STONE

lab

born Feb 19, 1828

Sep

8

1839

Philip Appleton

ECKETT

s/o

Thomas & Jane ECKETT

lab

Sep

8

1839

Charles

WOOLDRIDGE

s/o

Thomas & Mary WOOLDRIDGE

of Newland

lab

Sep

22

1839

John

SMITH

s/o

Charles & Mary SMITH

papermaker

Sep

29

1839

William

EDGERTON

s/o

Edward & Elizabeth EDGERTON

of Newland

lab

Dec

26

1839

Henry Philip

DAWSON

s/o

George & Susan DAWSON

Esq.

Dec

29

1839

Jane

HATHERWAY

d/o

John & Ann HATHERWAY

gardener

Feb

2

1840

Mary

ENGLEFIELD

d/o

Henry & Sarah ENGLEFIELD

farmer

Feb

2

1840

John

WICKS

s/o

John & Mary WICKS

lab

Apr

19

1840

William

BARKER

s/o

William & Sarah BARKER

bricklayer

Apr

19

1840

Isaac

SMITH

s/o

Isaac & Sarah SMITH

shepherd

Apr

26

1840

Charles

CHANDLER

s/o

George & Ann CHANDLER

of Newland

lab

May

3

1840

Henry

BURRETT

s/o

George & Hannah BURRETT

of Newland

lab

Jun

7

1840

Hannah

BINT

d/o

James & Hannah BINT

lab

Jun

28

1840

Alexander George

BLAKE

s/o

Hannah BLAKE

of Newland

Aug

6

1840

Frederick

MAY

s/o

Elizabeth MAY

Aug

9

1840

Jane

SAUNDERS

d/o

Stephen & Anne SAUNDERS

lab

Sep

13

1840

Sarah

HERRING

d/o

Daniel & Hannah HERRING

farmer

Oct

18

1840

Charles

SMITH

s/o

Charles & Hannah SMITH

Sindlesham

lab

Oct

18

1840

Sophia

FREEMANTLE

d/o

James & Lucy FREEMANTLE

of Newland

lab

Nov

8

1840

Ann

MARLOW

d/o

William & Ann MARLOW

lab

Nov

15

1840

John

BARLOW

s/o

Thomas & Priscilla BARLOW

wheeler

Dec

2

1840

Harriet

SMITH

d/o

Charles & Mary SMITH

papermaker

Jan

3

1841

Elizabeth

HORN

d/o

Richard & Maria HORN

lab

Feb

14

1841

Elizabeth

READING

d/o

George & Jane READING

Hurst

carpenter

Mar

7

1841

Anne

NICHOLS

d/o

John & Rachel NICHOLS

coachman to Mr. Conroy

Mar

14

1841

William

CLEMENTS

s/o

John & Phoebe CLEMENTS

lab

Apr

4

1841

Jane

ATWELL

d/o

Thomas & Elizabeth ATWELL

Newlands

lab

Apr

5

1841

Jane

MAY

d/o

Charles & Mary MAY

Basingstoke

brewer

[Mary nee Simonds]

Apr

25

1841

William

WIX

s/o

John & Mary WIX

lab

May

30

1841

Edwin

MATTINGLEY

s/o

John & Sarah MATTINGLEY

carpenter

Jun

20

1841

Eliza

EDGINGTON

d/o

Edward & Elizabeth EDGINGTON

lab

Sep

19

1841

John

BENTLEY

s/o

William & Lucy BENTLEY

Newlands

wheelwright

Sep

19

1841

Maria Anne

MILES

d/o

John & Elizabeth MILES

Newlands

publican

Oct

10

1841

Ann

BUCKLAND

d/o

John & Dinah BUCKLAND

bricklayer

Oct

31

1841

Ann

ENGLEFIELD

d/o

Henry & Sarah ENGLEFIELD

farmer

Oct

31

1841

Alfred John

LEADBETTER

s/o

William & Mary Ann LEADBETTER

Newl.

bricklayer

Oct

31

1841

Sarah

HANNINGTON

d/o

John & Mary HANNINGTON

Newlands

lab

Nov

21

1841

Lydia Charlotte

ECKETT

d/o

Thomas & Jane ECKETT

miller

Dec

12

1841

Emma

LOVE

d/o

Robert & Anna Sarah Clacey LOVE

bricklayer

Dec

19

1841

Edwin

COX

s/o

Daniel & Sarah COX

carpenter

Jan

30

1842

Anne

CHAPMAN

d/o

Richard & Jane CHAPMAN

Wokingham

Feb

15

1842

Charles

LEE

s/o

Mary? LEE

base born

Apr

17

1842

Louisa

RUDDICK

d/o

George & Elizabeth RUDDICK ?

Newlands

bricklayer

May

1

1842

Mary

WOOLDRIDGE

d/o

Thomas & Mary WOOLDRIDGE

May

22

1842

Richard

NEVIL

s/o

William & Jane NEVIL

Earley

born Apr 25 lab

May

29

1842

Catherine

CHANDLER

d/o

George & Ann CHANDLER

born Apr 27 lab

Jun

5

1842

William

WATSON

s/o

George & Ann WATSON

Newland

lab

born May 10

Jul

17

1842

Charles

COUSINS

s/o

Thomas & Charlotte COUSINS

Newlands

brickmaker

born May 16

Jul

17

1842

Richard

SMITH

s/o

Charles & Mary SMITH

papermaker

born Jun 17

Jul

29

1842

Emma

CORDRAY

d/o

Joseph & Martha CORDRAY

Newlands

lab

Oct

16

1842

Caroline

LOVE

d/o

John & Jane LOVE

gamekeeper

Oct

23

1842

Margaret Ann

SAUNDERS

d/o

Stephen & Ann SAUNDERS

lab

Nov

20

1842

Ann

COX

d/o

John & Amelia COX

lab

Dec

25

1842

Ann

TAYLOR

d/o

Thomas & Maryanne TAYLOR

papermaker

Dec

25

1842

Emma

PARKER

d/o

George & Eliza PARKER

lab

Dec

25

1842

Richard

NUTT

s/o

Jane NUTT?

Jan

8

1843

Hannah

BRANT

d/o

John & Mary BRANT

gamekeeper

Jan

15

1843

Mary Ann

SMITH

d/o

Charles & Hannah SMITH ?

lab

Jan

22

1843

Anne

BURRETT

d/o

George & Hannah BURRETT

schoolmaster

Feb

5

1843

Emma

EDGINGTON

d/o

Edward & Elizabeth EDGINGTON

lab

Feb

12

1843

Alfred

CLEMENTS

s/o

John & Phoebe CLEMENTS

lab

Feb

26

1843

Moses

BINT

s/o

James & Hannah BINT

lab

Mar

15

1843

Hannah

CHILD

d/o

George & Eliza CHILD

lab

May

12

1843

Richard

HORN

s/o

Richard & Maria HORN

lab

May

28

1843

Emma

BOWLEY

d/o

Edward & Phoebe BOWLEY

lab

Jun

18

1843

Albert Thomas

BARLOW

s/o

Thomas & Priscilla BARLOW

wheelwright

Jul

30

1843

Henry

ENGLEFIELD

s/o

Henry & Sarah ENGLEFIELD

farmer

Aug

6

1843

Solomon

BLAKE

s/o

Moses & Jane BLAKE

Hurst

sawyer

Aug

13

1843

George

GOODSON

s/o

Thomas & Hannah GOODSON

Aug

20

1843

Ann

HATHAWAY

d/o

John & Ann HATHAWAY

gardener

Sep

10

1843

Charles

BLACKWELL

s/o

Thomas & Ann BLACKWELL

shepherd

Sep

17

1843

Sarah Charlotte

LOVE

d/o

Robert & Clacey LOVE

bricklayer

Sep

17

1843

George

BURNETT

s/o

George & Ann BURNETT

Shinfield

coal carrier

Sep

24

1843

Maurice

COX

s/o

Charles & Elizabeth COX

Oct

22

1843

Lucy

BENTLEY

d/o

William & Lucy BENTLEY

Newlands

wheelwright

Dec

10

1843

Hannah

MARLOW

d/o

William & Ann MARLOW

Wokingham

lab

Dec

10

1843

James

LEWINGTON

s/o

Charles & Maria LEWINGTON

lab

Dec

24

1843

William

BLAKE

s/o

Charlotte BLAKE

Hurst

Dec

24

1843

Elizabeth

BUCKLAND

d/o

John & Dinah BUCKLAND

bricklayer

Dec

31

1843

Daniel

BLAKE

s/o

Hannah BLAKE

Hurst

Jan

28

1844

Frances Ann

COX

d/o

Daniel & Sarah COX

Newlands

carpenter

Feb

3

1844

James

CHANDLER

s/o

George & Ann CHANDLER

Carters Hill

lab

Feb

23

1844

Henry

MATTINGLEY

s/o

John & Sarah MATTINGLEY

carpenter

Mar

3

1844

Martha

LOW

d/o

John & Maria LOW

lab

Mar

17

1844

George

MILEHAM

s/o

William & Alice MILEHAM

Sindlesham

lab

Mar

24

1844

Emma Jane

HANNINGTON

d/o

John & Mary Ann HANNINGTON

Newlands

lab

Apr

7

1844

Elizabeth

CHAMBERS

d/o

Thomas & Mary Ann CHAMBERS

lab

Apr

28

1844

Charles

TAYLOR

s/o

Thomas & Marianne TAYLOR

papermaker

May

12

1844

John

SAUNDERS

s/o

Stephen & Ann SAUNDERS

lab

May

26

1844

Mary Ann

WICKS

d/o

John & Mary Ann WICKS

lab

Jun

2

1844

Sarah Ann

SMITH

d/o

Charles & Mary SMITH

papermaker

Jun

9

1844

Ann

DAVID

d/o

William & Sarah DAVID

Newlands

servant

Jun

16

1844

Louisa

PARKER

d/o

George & Eliza PARKER

Newlands

lab

Sep

6

1844

Mary

SIMONDS

d/o

John & Emma SIMONDS

Sindlesham

banker

Sep

8

1844

Arthur

MATTINGLEY

s/o

John & Sarah Elizabeth MATTINGLEY

carpenter

Oct

6

1844

Marianne Elizabeth

MACLEAN

d/o

James & Ann MACLEAN

gardener

Oct

12

1844

Henry

LEADBETTER

s/o

Lucy LEADBETTER

Oct

13

1844

Charles Edwin

LEADBETTER

s/o

William & Mary LEADBETTER

Hurst

bricklayer

Dec

8

1844

Marianne

BRANT

d/o

John & Mary BRANT

gamekeeper

Dec

8

1844

Elizabeth Mary

EDGINGTON

d/o

Edward & Elizabeth EDGINGTON

Shinfield

lab

Dec

29

1844

Matilda

SMITH

d/o

Charles & Hannah SMITH

Sindlesham

lab

Jan

12

1845

George

MAY

s/o

Thomas & Charlotte MAY

Carters Hill

lab

Jan

19

1845

Thomas

MILES

s/o

John & Elizabeth MILES

Newlands

innkeeper

Feb

2

1845

John

CLEMENTS

s/o

John & Phebe CLEMENTS

Newlands

lab

Feb

9

1845

Thomas

COOPER

s/o

Joshua & Lucy COOPER

Hurst

lab

Feb

25

1845

Hannah

CHAPMAN

d/o

Richard & Deborah Jane CHAPMAN

Wok.

gardener

Apr

13

1845

Austin?

CORDREY

s/o

Joseph & Martha CORDREY

Newlands

lab

Apr

20

1845

Elizabeth

BARKER

d/o

James & Anne BARKER

Hurst

lab

Apr

27

1845

Ellen

BINT

d/o

James & Hannah BINT

lab

May

18

1845

Ellen

FREEMANTLE

d/o

James & Lucy FREEMANTLE

Newlands

born Apr 21 lab

Jul

6

1845

Mary

HATHAWAY

d/o

John & Ann HATHAWAY

gardener

born May 25

Jul

27

1845

Emma

SUMMERS

d/o

John & Elizabeth SUMMERS

servant

born Apr 17 44

Jul

27

1845

John

COUSINS

s/o

Thomas & Charlotte COUSINS

brickmaker

born May 10

Aug

17

1845

George

BOWLEY

s/o

Edward & Phoebe BOWLEY

lab

Sep

7

1845

Elizabeth Mary

EATWELL

d/o

John & Elizabeth EATWELL

farmer

Sep

27

1845

John

CONROY

s/o

Edward & Alicia CONROY

Arborfield Hall

gentleman

Oct

19

1845

Thomas

BLAKE

s/o

Moses & Hannah BLAKE

Carters Hill

sawyer

Oct

19

1845

Charles

LOVE

s/o

Robert & Sarah Clacey LOVE

bricklayer

Nov

16

1845

John

HORNE

s/o

Richard & Maria HORNE

lab

Nov

23

1845

Sarah

PARKER

d/o

George & Eliza PARKER

Newlands

lab

Dec

21

1845

William

CORDERY

s/o

Charles & Ann CORDERY

bricklayer

Dec

28

1845

Eliza

COX

d/o

John & Amelia COX

lab

 

 

Note: 's/o' means 'son of'; 'd/o' means 'daughter of'.

Back to Registers Page



Any Feedback or comments on this website?  Please e-mail the webmaster